Niezależnie od tego, czy jesteś nowym traperem, czy doświadczonym weteranem, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tworzeniu żywej pułapki na kuny. Odławianie zwierząt z rodziny łasicowatych jest wymagającym, ale satysfakcjonującym zajęciem. Jednak powinieneś być świadomy zagrożeń z tym związanych i tego, co możesz zrobić, aby ich uniknąć. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących łapania kun i utrzymywania ich poza swoją własnością.
Jedną z najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kunach jest ich dieta. Żywią się przede wszystkim gryzoniami i owadami, ale lubią też jeść jagody i mięso wiewiórek. Żeruje na nich również kilka gatunków sów i bobków. Są również podatne na pasożyty, narażenie, choroby i głód – część ta została przygotowana przez zespół serwisu dla-was-porada.pl. Na szczęście kuny nie są zbyt płochliwe, więc nie są tak trudne do odłowienia jak inne gatunki.
Odławianie kun wymaga stosowania przynęt i żywych pułapek. Jeśli używasz przynęt, upewnij się, że umieścisz je w miejscu, gdzie kuny mogą je spotkać. Jeśli używasz żywych pułapek, pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ich stanu. Dzięki temu kuny nie staną się darmowym posiłkiem dla drapieżników. Upewnij się również, że pułapki są sprawne, ponieważ kuny nie są zbyt ufne.
Aby wykonać żywą pułapkę na kuny, będziesz potrzebował mocnego drzewa lub gałęzi, solidnego, pochylonego słupa i kilku elementów wyposażenia. Potrzebne będą również przynęty i pułapki z podnóżkiem. Możesz również zastosować pułapki chwytające ciało, jeśli szukasz bardziej skutecznego sposobu na złapanie kuny.
Zanim zaczniesz łapać kuny, upewnij się, że Twoje pułapki są w dobrym stanie. Należy również często sprawdzać swoje pułapki, aby uniknąć sytuacji, w której kuny stają się darmowym posiłkiem dla drapieżników. Upewnij się, że Twoje pułapki nie są uruchamiane ze zbyt dużą siłą. Należy również pamiętać o stosowaniu przynęt o zapachu skunksa, ponieważ kuny preferują zapach skunksa.
Kuna jest stosunkowo dużym zwierzęciem, przeciętny samiec ma około 25 cali długości. Samica kuny jest o około 1/3 mniejsza od samca. Przeciętny samiec kuny waży około dwóch do trzech kilogramów. Mają spłaszczone zęby trzonowe, krótkie nogi i półzaciągalne pazury na stopach. Są w stanie cofnąć pazury podczas biegu, aby zachować ich ostrość.
Kuny są również bardzo szybkimi wspinaczami. Będą podróżować z drzewa na drzewo w pogoni za zdobyczą. Są one również w stanie kopać w korzenie drzew, aby uzyskać dostęp do jam, a oni mogą tunel pod śniegiem. Będą też szukać tymczasowych nor po zakończeniu karmienia. Jeśli nie udało Ci się znaleźć jamy dla kuny, może ona skorzystać z pobliskich zarośli lub ściętego drzewa.
W pierwszych dniach odłowu, wielu traperów używało zestawu z krótkim biegiem. Polegało to na ścięciu tyczki pod kątem 45 stopni na jednym końcu, oparciu jej o drzewo i ustawieniu w nim pułapki. Kuna wbiegała na tyczkę, aby dostać się do pułapki przed nadepnięciem na przynętę. Była to jedna z najpopularniejszych pułapek wśród starych wyjadaczy.
Podobne tematy