Tworzenie zielnika to świetny sposób na zaangażowanie dzieci w naukę o roślinach. Tworzenie zielnika to także świetny sposób na nauczenie dzieci o zielarstwie. Zielnik to książka, która zawiera zasuszone okazy roślin. Mogą to być całe rośliny, nasiona lub liście. Ta aktywność jest odpowiednia dla dzieci w każdym wieku.
Najpierw trzeba będzie zebrać kilka roślin. Można je suszyć w prasie do roślin lub między dwoma kawałkami grubego papieru. Upewnij się, że zebrałeś tyle roślin, aby wypełnić mały lub średni album zielnikowy. Pamiętaj, aby zebrać wszystkie części rośliny, w tym liście, łodygi i nasiona. Jeśli to możliwe, spróbuj zebrać roślinę podczas suchej pory roku. Jeśli jednak podczas zbierania pada deszcz, należy przykryć rośliny plastikową osłoną, aby zapobiec ich zbyt szybkiemu wysychaniu.
Następnie należy zamocować rośliny na papierze. Można to zrobić za pomocą czystej taśmy lub kleju. Aby mocowanie było bardziej bezpieczne, możesz użyć taśmy introligatorskiej Holland. Można również zamontować okaz na sztywnym 12- przez 16-calowy arkusz papieru. Jeśli chcesz dodać trochę polotu, możesz oznaczyć okaz ciekawymi szczegółami, takimi jak nazwa naukowa rośliny i jej położenie.
Możesz również zamocować okazy za pomocą folii samoprzylepnej. Jest to świetna opcja dla dojrzałych owoców traw i innych sukulentów. Pamiętaj jednak, aby folia samoprzylepna nie była pokryta kruchymi liśćmi. Można również użyć butelki z klejem lub małego pędzla do nanoszenia kleju na łodygi i grzbiety liści.
Podczas tworzenia zielnika będziesz potrzebował segregatora i stron z grubego papieru. Możesz również użyć dużego kawałka kartonu do pokrycia albumu, jeśli chcesz. Segregator jest również dobrym wyborem do przechowywania okazów po ich wysuszeniu. Powinieneś również pamiętać o zamocowaniu okazów na grubym arkuszu papieru, aby zapobiec ich marszczeniu. Być może trzeba będzie również pociąć duże rośliny na mniejsze części.
Następnie należy ułożyć części rośliny, które chcemy umieścić w zielniku na stronach segregatora. Możesz chcieć dołączyć mniejsze rośliny z ich systemami korzeniowymi lub małą cebulkę. Pamiętaj, aby zamieścić nazwę naukową i datę zbioru. Możesz również napisać swoje własne spostrzeżenia na temat rośliny.
Kiedy skończysz tworzyć zielnik, będziesz miał bardzo przydatną książkę. Każda część rośliny powinna być ułożona tak, aby jak najlepiej zachować cechy diagnostyczne. Na przykład, możesz złożyć liście tak, aby pokazać ich górną i dolną część. Możesz również przykleić suszone kwiaty do stron za pomocą bezbarwnej lub przezroczystej taśmy. Możesz też zaznaczyć miejsce, w którym znajduje się roślina, za pomocą karteczki samoprzylepnej lub przyczepić metkę z jej nazwą, miejscem i zastosowaniem.
Podobne tematy