Co mówią nam wyniki badań?
Czyli jak interpretować wyniki badania krwi
Strona główna  |  Enzymy  |  Lipidy  |  Indeks
Erytrocyty  |  Leukocyty  |  Trombocyty

Morfologia - informacje ogólne

We krwi występują trzy rodzaje krwinek: erytrocyty (krwinki czerwone), leukocyty (krwinki białe) i trombocyty (krwinki płytkowe). Po usunięciu z krwi wszystkich krwinek otrzymuje się jej płynną część: osocze. Natomiast surowica to osocze pozbawione składników odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi (włóknika). Oznaczenie liczby poszczególnych krwinek, a także hematokrytu i stężenia hemoglobiny, określa się mianem morfologii krwi. Morfologia krwi należy do najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Ze szczegółowym omówieniem poszczególnych badań można zapoznać się wybierając odnośniki zamieszczone po lewej stronie. Erytrocyty są najliczniejszymi krwinkami, a ich rola polega na przenoszeniu tlenu z płuc do tkanek oraz dwutlenku węgla w kierunku przeciwnym. Powstają one w czerwonym szpiku kostnym, a giną w śledzionie oraz wątrobie. Zawierają czerwony barwnik - hemoglobinę, którego zadaniem jest wiązanie tlenu. Do ich wytwarzania niezbędne są: żelazo, witamina B12 oraz kwas foliowy. Niedobór tych substancji prowadzi do zmniejszenia liczby erytrocytów we krwi, czyli niedokrwistości (anemii).


Objętość jaką zajmują krwinki krwinki czerwone (w stosunku do całej objętości krwi) nazywa się hematokrytem. Jest on wyrażony w procentach. Wiele różnorodnych schorzeń przejawia się zmianami w morfologii krwi, z tego względu badanie to jest rutynowo  zlecane przez lekarzy. Morfologia jest obecnie wykonywana przy pomocy metod automatycznych. Automatyzacja pozwala nie tylko na większą dokładność oznaczenia, ale także na oznaczenie szeregu dodatkowych parametrów: MCV, MCH, MCHC, RDW. Jednakże wykonanie rozmazu i wyznaczenie leukogramu może być wykonywane ręcznie (w tym przypadku daje to większą dokładność). Rozmaz to cienka warstwa krwi naniesiona na szkiełko mikroskopowe. Po odpowiednim wybarwieniu rozmazy są analizowane pod mikroskopem.
Również w przypadku morfologii normy (zakresy wartości prawidłowych) mogą różnić się w poszczególnych laboratoriach. Jest to uwarunkowane m. in. używaniem różnych aparatów oraz odmienną metodyką badań. Dlatego normy podane na tej stronie należy traktować jako orientacyjne. Podane tu normy odnoszą się do osób dorosłych.
Wszystkie teksty zamieszczone na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej oraz nie mogą być podstawą do podjęcia lub zaniechania określonej terapii, badań itp.
Copyright © 2012 Co mówią nam wyniki badań? All Rights Reserved.